הז'אנרים
כל הז'אנרים
המהפכה מגיעה הביתה: צפון ודרום
12/02/2017 15:59

כשאני ניגשת לספרות ויקטוריאנית אני חשה מעין אי ודאות. הם כותבים בצורה כל כך שונה ממה שאנחנו רגילים לקרוא היום, הכתיבה שלהם מלאה כל כך בטוויסטים (no pun intended, Mr. Dickens), עד שאני שומרת על ראש פתוח ולעולם לא מנסה לנחש כיצד הספר יסתיים.

לעתים רחוקות מאוד אני מתאכזבת.

 מיני סדרה מ-2004

צפון ודרום מרכז בתוכו את כל הקסם שמצאתי תמיד ברומן הויקטוריאני – הוא יוצר דיונים על גבריות ונשיות, על דמות הג'נטלמן, על אמונה מול כפירה, חקלאות לעומת תעשייה.

הוא מכיל בתוכו את טשטוש הגבולות של מעמד ומגדר: מתעשרים חדשים באים בחברתם של בני האצולה הותיקה ומעמד הביניים, נשים משוחחות ומתערבות בענייניהם של הגברים. גסקל מראה גברים חלשים ותלותיים ונשים חזקות, איתנות וקשוחות (שבכל זאת מרשות לעצמן התעלפות מדי פעם בפעם).

התעלפות ויקטוריאנית

ב"צפון ודרום" גסקל מנחיתה על הגיבורה שלה הרבה מאוד תהפוכות גורל ומסיעה אותה במסלול שיש בו הרבה הגיון עלילתי והוא גם בלתי צפוי בעליל. היא מחזיקה את הקוראים שלה במתח ואי וודאות, הפתרון לבעיה אחת של הגיבורה יוצר שלוש בעיות נוספות כמו ראשים של הידרה.

ההידרה באדיבות דיסני

העלילה מגוללת את קורותיה של מרגרט הייל ואת השינויים הקיצוניים שהיא חווה. חייה, שהיו שלווים עד כה ונעו במסלול אחיד, יוצאים לפתע מכלל שליטה ונעשים סוערים למדי ומלאי תהפוכות.

היא חוזרת לבית הוריה בכפר אחרי עשר שנים בהן שימשה בת לוויה עבור בת דודתה העירונית המפונקת, ומשם הם עוקרים למורת רוחה, לעיירה תעשייתית גדולה בצפון הארץ. בעקבות הנדודים ברחבי היא מתוודעת לסוגים רבים של אנשים ממעמדות שונים, והם מעמידים למבחן את תפיסות העולם שלה ואת מה שידעה, או חשבה שידעה, על עצמה ועל סביבתה.

גם אנחנו סובלים מהמפעלים בצפון

גסקל מראה את ההשפעה של המאורעות הגדולים והשינויים החברתיים העצומים של המאה ה-19 על האינדיווידואלים בני כל המעמדות. העולם משתנה במהירות, והסופרת מיטיבה לתאר זאת. היא מנגידה בחדות את הישן מול החדש, והתמונה הכללית המצטיירת מן הרומן מציגה את רפיסותו ושמרנותו של הדור הקודם המפנה לאט את מקומו לתכליתיות והמעשיות של הדור הצעיר. דומה כי קרנם של בני האצולה יורדת, ואילו כוכבם של בני מעמד הביניים ובעלי מקצוע הולך ועולה – גם אם הם לא נולדו למעמד "הנכון".

מונטי פייתון - ארבעה גברים מיורקשייר

מרגרט היא גיבורה נהדרת. בתו של כומר כפרי מן המעמד הבינוני שנישא לאישה הרבה מעל למעמדו. היא מאוזנת באופן מושלם בין פאסיביות שקולה ואחראית לבין נקיטת יוזמה ותפיסת עמדה. היא מתחילה כמעט פאני פרייס מ"מנספילד פארק" של אוסטן - עלמה אלגנטית ופשוטה החיה בצלה של דודניתה המרהיבה.

אין פלא אפוא שהסיפור מתחיל כאשר מרגרט משתחררת ממנה ומתחילה את החיים בלעדיה. מרגרט יודעת להיות ענווה וכנועה כשהדבר משרת את מטרותיה, ועם זאת היא אינה דמות מניפולטיבית. בניגוד לפאני פרייס הלהוטה למצוא חן ומפחדת מהצל של עצמה, מרגרט הייל היא אמיצה וישירה, מפוכחת וחדת אבחנה. היא בעלת יושר פנימי ואינה חוששת להפגין אי שביעות רצון או מהססת להביע את דעתה, והיא עושה זאת בחן מנומס להחריד. החמלה שלה, עמוקה ככל שתהיה, מהולה תמיד בשמץ של גאווה.

הגם שהיא מייצגת את האישה הויקטוריאנית האידיאלית – "המלאך בבית" הדואגת לכולם ומתעלמת ממחסורה שלה, יפה בלי להיות רהבתנית, אלגנטית ומקפידה בלבושה בלי להתגנדר, נועזת בדעותיה ושמרנית בהליכותיה, חריפת שכל, מלאת חמלה ומאוד נשית - מרגרט אינה חפה מטעויות. ככל אדם היא שבויה בדעות קדומות ולוקה בנקודות עיוורון רבות. היא גם דמות די אימפולסיבית ופועלת לא פעם בפזיזות ומשלמת על כך את המחיר, למרות שהמעשים מונעים תמיד מחמלה ודאגה לאחרים.

מרגרט הייל - מיני סדרה

יש האומרים שהם מוצאים את הסיום בלתי מספק בעליל – אין ספק שגסקל משאירה לא מעט מקום לדמיון של הקוראים, אבל אנחנו יודעים מספיק על הדמויות בשלב הזה כדי לנחש לבד כיצד תגיב כל אחת מהן כשייוודע לה הטוויסט הגדול של הסיום. 

יש לציין שהתרגום של עידית שורר הוא תרגום מצוין - הספר קולח וקל לקריאה למרות שטף המילים בסגנון ויקטוריאני שבקושי נותן לך הפסקה בין הפסקאות כדי לנשום.

 

אז אם אהבתם את שארלוט ברונטה, ג'יין אוסטן, צ'ארלס דיקנס, ואוסקר ווילד – אני ממליצה בחום על "צפון ודרום" של אליזבת גסקל.

רק אל תשכחו להצטייד במלחי הרחה, יש לא מעט רגעים מסעירים בספר! 

לעמוד הספר

להמלצות נוספות בבלוג

תגובות

הוסף תגובה

עליך להתחבר כמשתמש רשום על מנת להוסיף תגובה.

לחץ כאן להתחברות