הז'אנרים
כל הז'אנרים

דיאנה גבלדון

סופרת
סגנון: רומן היסטורי, פנטזיה, רומנטיקה
מדינה: ארה"ב
שפה: אנגלית
יצירות בולטות: נוכרייה, שפירית בענבר, נוסעת מעבר לזמן, נוסעת מעבר לאוקיינוס, תופי הסתיו
תאריך לידה: 11 בינואר 1952
מקום לידה: פלאגסטאף, ארה"ב

על דיאנה גבלדון

גבלדון נולדה ביום הקר ביותר בשנה על פי המיתוס המשפחתי. משפחתה התגוררה בפלאגסטאף, אבל בשל חילוקי דעות מקצועיים עם צוות בית החולים, רופא המשפחה העביר את עבודתו אל בית החולים וויליאמס. לכן, כשהחלו הצירים באותו בוקר, נאלצו אביה ואמה בני ה-21 לנהוג שלושים מייל בדרכים צרות מכוסות קרח, דרך סופה אדירה כדי להגיע לרופא.

משפחתה הייתה ממייסדי היישוב פלאגסטאף; סב-סבה סטנלי סייקס (וואו, איזה שם!) נולד ביורקשייר, אנגליה אבל בגיל חמש עשרה אובחן כחולה שחפת. הסיכוי היחיד שלו, הרופאים טענו, היה לעזוב את אנגליה ולנסוע למקום כמו אריזונה – מקום חם עם אוויר יבש שייטיב עם ראותיו (מדובר בשנת 1868, אחרי הכל). סטנלי שמע לעצתם ויחד עם אחיו הבכור ג'ופרי (יש למשפחה הזו קטע עם נבלים ספרותיים!) והפליג עמם לעולם החדש, במסע אל האוויר המרפא של המדבר.

ככל נוכרי שסבור כי אריזונה היא מדבר ותו לא, נבהל סטנלי לגלות כי חלקה הצפוני של המדינה יושב על רמת קולורדו הגבוהה ושפסגות סן פרנסיסקו מכוסות ביערות אורנים נרחבים. בחיפושיו אחר המדבריות נדד ג'ופרי דרומה, אבל סטנלי נשאר, נכנע לפיתויה של הרוח הנושבת בין האורנים ולשמי הלילה הצלולים, זרועי הכוכבים.

סבתא רבא שלה, ביאטריס בל שוויצר הגיעה מקנטאקי יחד עם שבעת אחיה ואחיותיה, כששיטפון הרס את החווה המשפחתית. זה כנראה היה שיטפון אדיר באמת, כיוון שרק בפלאגסטאף, במרחק 7000 רגל משם, חשו בטוחים מספיק מפני ההצפה.

האוויר בפלאגסטאף לא היה קר אמנם, אבל ככל הנראה היה יבש דיו – כיוון שסטנלי חי עד גיל 92. גבלדון הייתה בת 4 במותו, והיא עוד זוכרת אותו ישוב בכורסתו, בונה איתה יחד בית מקלפים.

בנו, הארולד, סבה של גבלדון, היה לראש העיר פלאגסטאף.

שערוריה לא קטנה פרצה לאור העובדה שז'קלין סייקס, בתו של ראש העיר ונצר לאחת המשפחות המכובדות התאהבה באנטוניו גבלדון. טוני היה חכם, אתלטי וחרוץ, אריקאי ממוצא מקסיקני, נולד בבלן, ניו מקסיקו. ב-1949 בעיירה קטנה באריזונה, נחשבו "נישואי תערובת" שכאלה דבר מאוד בלתי מקובל. ידידה של אמה של גבלדון, מרת X שהייתה מורה לאנגלית, אמרה שאל לה בשום אופן להינשא לאדם ממוצא מקסיקני, וטענה כי הילדים שלה יהיו אידיוטים. הכומר הקהילתי סירב להשיא אותם. "קבוצות עניין" כאלה ואחרות חתמו על עצומה נגד הנישואין וגם הוריה התנגדו. ז'קלין סייקס נכנעה ללחצים לבסוף וביטלה את האירוסין.

הוריה של העלמה סייקס שלחו אותה לדרום, ללמוד באוניברסיטה בטוקסון, אריזונה בכדי שתותיר את השערורייה להישכח הרחק מאחור. אבל היא לא שכחה, ושישה חודשים לאחר מכן בליל דצמבר חשוך, היא יצרה קשר עם טוני ואמרה לו: "אני עדיין רוצה אותך. אם עודך רוצה בי – בוא וקח אותי!"

הוא נסע בשבילי ההר המושלג ולקח אותה בחזרה עוד באותו לילה; הם נישאו ב-6:30 בבוקר שלמחרת, ואת הטקס ערך כומר של קהילה אחרת. היו אלה נישואין ארוכים ומאושרים, ורק המוות הפריד ביניהם. בתם נולדה שלושה עשר חודשים אחרי החתונה, דור שלישי שנולד על ההר.

דיאנה גבלדון החלה לכתוב את "נוכרייה" ב-1988 כתרגיל בכתיבה ספרותית ותו לא. דמות שולית של סקוטי שראתה בשידור חוזר של 'דוקטור הו' עוררה בה רצון לכתוב על המאה ה-18 בסקוטלנד. הספר יצא לאור בארצות הברית ב-1991.

כבר אז הייתה גבלדון אישה בעלת רזומה אקדמי מרשים עם תארים במדעים ומעמד של פרופסור למדעי הסביבה מאוניברסיטת אריזונה וניסיון גם בכתיבה עיתונאית בנושאי מדע וטכנולוגיה. היא ידעה כי היא מעוניינת לכתוב רומן היסטורי כיוון שבתור חוקרת אקדמיה היא מעוניינת להתחיל את הכתיבה שלה מחקר התקופה, ויש לה את ספריית האוניברסיטה כמקור מידע בלתי נדלה. עד אז, השקיעה גבלדון את הכישרון הספרותי שלה בקומיקס של חברת דיסני.

נכון להיום סדרת הספרים המצליחה כבר מונה שמונה ספרים עבי כרס (התשיעי בדרך) ואילו סדרת הטלוויזיה "זרה" המבוססת על הספרים, אשר הופקה ע"י סוני שמשודרת ברשת סטארז, בכיכובם של קטרינה בלף (קלייר) וסם יוהן (ג'יימי), זוכה להערצה ברחבי העולם.

היא הוכיחה מעבר לכל ספק כי גב' X, המורה ההיא לאנגלית, טעתה טעות מרה.  

דיאנה גבלדון ספרים

 • נוכרייה 8: משב שלג ואפר חלק ב'

  נוכרייה 8: משב שלג ואפר חלק ב'


  דרג ספר זה מתוך 5
  1 דירוגים
  1
  ממוצע
  להשאלה
  46 
 • נוכרייה 7: משב שלג ואפר חלק א'

  נוכרייה 7: משב שלג ואפר חלק א'


  דרג ספר זה מתוך 5
  8 דירוגים
  3.5
  ממוצע
  להשאלה
  44 
 • נוכרייה 6: הצלב הבוער 2

  נוכרייה 6: הצלב הבוער 2


  דרג ספר זה מתוך 5
  8 דירוגים
  3
  ממוצע
  להשאלה
  44 
 • נוכרייה 6 - הצלב הבוער 1

  נוכרייה 6 - הצלב הבוער 1


  דרג ספר זה מתוך 5
  14 דירוגים
  3.1
  ממוצע
  להשאלה
  44 
 • נוכרייה 5: תופי הסתיו 2

  נוכרייה 5: תופי הסתיו 2


  דרג ספר זה מתוך 5
  17 דירוגים
  3.8
  ממוצע
  להשאלה
  42 
 • נוכרייה 5: תופי הסתיו

  נוכרייה 5: תופי הסתיו


  דרג ספר זה מתוך 5
  15 דירוגים
  3.9
  ממוצע
  להשאלה
  42 
 • נוכרייה 4: נוסעת מעבר לאוקיינוס

  נוכרייה 4: נוסעת מעבר לאוקיינוס


  דרג ספר זה מתוך 5
  23 דירוגים
  3.6
  ממוצע
  להשאלה
  42 
 • נוכרייה 3: נוסעת מעבר לזמן

  נוכרייה 3: נוסעת מעבר לזמן


  דרג ספר זה מתוך 5
  25 דירוגים
  3.8
  ממוצע
  להשאלה
  42 
 • נוכרייה 2: שפירית בענבר

  נוכרייה 2: שפירית בענבר


  דרג ספר זה מתוך 5
  24 דירוגים
  3.8
  ממוצע
  להשאלה
  39 
 • נוכרייה 1: נוכרייה

  נוכרייה 1: נוכרייה


  דרג ספר זה מתוך 5
  40 דירוגים
  3.6
  ממוצע
  להשאלה
  39 
 • לעמוד או ליפול

  לעמוד או ליפול


  דרג ספר זה מתוך 5
  2 דירוגים
  4.5
  ממוצע
  להשאלה
  44 
 • לורד ג'ון ויד השטן

  לורד ג'ון ויד השטן


  דרג ספר זה מתוך 5
  10 דירוגים
  3.3
  ממוצע
  להשאלה
  42 
 • בתולים

  בתולים


  דרג ספר זה מתוך 5
  3 דירוגים
  3
  ממוצע
  להשאלה
  25